Vaata, kas tunned kõiki jäätisepere liikmeid

Kui jutt käib jäätistest, siis enamasti tuleb silme ette vahvlitopsikus või pulga otsas koorejäätis. See klassika  on osa lapsepõlvest ja suvesoojast ning paljudele tundub, et jäätisest paremat maiust pole. Tegelikult on külmutatud maiuste perekond suurem ja seal on ka vähemtuntud tegelasi.

Tavapärase jäätise koostises on kindlasti piim, koor, suhkur ning reeglina erinevad maitselisandid. . Jäätise valmistamiseks segatakse koostisained kokku ning vahustatakse- külmutatakse, et segu külmuks ühtlaseks kreemjaks ja suussulavaks maiuseks. Koostisainetest kõige “tähtsam” on koor, või õigemini koores ja ka piimas sisalduv piimarasv, mille alusel jäätisi liigitatakse

Kõige rammusam jäätistest on plombiir. Piimarasva sisaldus plombiiris on üle 10 %. Kooreste plombiiride kõige suuremad austajad ol ilmselt ameeriklased, sest sealsetes jäätistes võib olla lausa 15-25% piimarasvu. Aga ka eestlaste lemmik Premia eriti rammusate jäätiste sari sisaldab keskmiselt 12-15% rasvu.

Koorejäätisteks saab nimetada jäätist, mille rasvaprotsendiks on 7-10% ning sellesse gruppi kuulub enamik meil müüdavatest jäätistest. Muidugi tasub poes tootesilti uurida ja selgitada kas koorejäätise rammusus tuleb naturaalsetest piimarasvadest või on tootesse peidetud hoopis taimseid rasvu.

Kõige madalama rasvaprotsendiga on piimajäätised. Siis hulka kuuluvad ka itaaliapärased gelato’d, mille peamine komponent on piim. Kuna aga gelato’t segatakse külmutamise ajal aeglasemalt, sisaldab see vähem õhku ning on seetõttu rikkaliku maitse ja siidise tekstuuriga. Gelato’de piimarasva sisaldus on enamasti 4-7%. Kopli taluköögis valmistatud gelato sisaldab keskmiselt 6-7% piimarasvu.

Prantsusmaalt pärit parfait on jäätiste perekonna vähemtuntud liige, mida eesti keeles nimetatakse parfeeks ehk pooljäätiseks. Parfee koostisesse kuuluvad koor, suhkrusiirup ja munad ning selle valmistamiseks vahustatakse esmalt kõik komponendid ja alles siis vaht külmutatakse kiiresti. Parfeed saab hõlpsasti valmistada ka kodus. Paljud jäätiseretseptid, mille valmistamiseks jäätisemasinat vaja pole, on sisuliselt parfeed. Üks neist, mida olen teinud, on selline:

Musta ploomi pooljäätis
100 g musti ploome
200 ml kondentspiima
500 ml  vahukoort
50 ml portveini

Tükelda mustad ploomid ja lase korraks portveinis keema.  Vahusta vahukoor, lisa kondentspiim ja keedetud ning jahutatud mustad ploomid. Lase 8 tundi sügavkülmas tarduda.

Puuviljapüree baasil valmistatud jäätisepere liikmed on sorbet ja granita. Nende valmistamiseks ei kasutata üldse piima ja koort, seega pole neis ka piimarasvu.

Sorbet’i peamisteks komponentideks on suhkrusiirup ja puuviljapüree, mis külmutamise ajal vahustatakse. Vahel lisatakse sorbet’ile vahustatud munavalget või alkoholi, et vähendada jääkristallide teket ja tagada maiuse siidisem konsistents.

Sitsiilia päritolu granita seevastu on pigem teralise ja jääkristallilise konsistentsiga ning seda saab samuti kodus valmistada. Granita valmistamiseks asetatakse suhkru, vee ja puuviljamahla segu madalasse nõusse ning külmutatakse sügavkülmikus. Külmutamise ajal tuleb granita segu aeg ajalt kahvliga kraapida ja segada, kuni tekib mahlaste jääkristallide hunnik. Võrratu kuuma päeva jahutaja!

Pohlagranita
500 ml pohlamahla
120 g suhkrut
300 ml vett
soovi korral 20ml viina.

Sega kõik komponendid, külmuta ja naudi!