Kas teed vahet mis on plombiir, jäätis, gelato, parfee, sorbett ja granita?

Paljud kutsuvad kõiki külmutatud maiusi jäätisteks. Tegelikult on aga igal jäätisepere liikmel oma nimi, nägu ja sisu, mida segi ajada ei passi.  Kas teed vahet mis on plombiir, jäätis, gelato, parfee, sorbett ja granita?

Tavapärase jäätise koostises on kindlasti piim, koor, suhkur ning reeglina ka erinevad maitselisandid. Koostisainetest kõige “tähtsam” on koor, või õigemini koores aga ka piimas sisalduv piimarasv, mille alusel jäätisi liigitatakse. Jäätise valmistamiseks segatakse koostisained kokku ning vahustatakse- külmutatakse, et segu külmuks ühtlaseks kreemjaks vahuks.

Kõige rammusam jäätistest on plombiir, milles koore osakaal suurim. Piimarasva sisaldus plombiiris peab olema üle 10 %. Kooreste plombiiride kõige suuremad austajad on ilmselt ameeriklased, sest sealsetes jäätistes 15-25% piimarasvu. Aga ka eestlaste lemmik Premia eriti rammusate jäätiste sari sisaldab keskmiselt 12-15% rasvu.

Koorejäätisteks saab nimetada jäätist, mille rasvaprotsendiks on 7-10% ning sellesse gruppi kuulub enamik meil müüdavatest jäätistest. Muidugi tasub poes tootesilti uurida ja selgitada kas koorejäätise rammusus tuleb naturaalsetest piimarasvadest või on tootesse peidetud hoopis taimseid rasvu.

Kõige madalama rasvaprotsendiga on piimajäätised. Siis hulka kuuluvad ka itaaliapärased gelatod, mille peamine komponent on piim. Kuna aga gelato‘t segatakse külmutamise ajal aeglasemalt, sisaldab see vähem õhku ning on seetõttu rikkaliku maitse ja siidise tekstuuriga maius, mida paljud jäätisesõbrad parimaks peavad.  Gelato’de piimarasva sisaldus on enamasti 4-7%. Kopli taluköögi gelato’des on 6-7% piimarasvu.

Prantsusmaalt pärit parfait on jäätiste perekonna vähetuntud liige, mida eesti keeles nimetatakse parfeeks või ka pooljäätiseks. Klassikalise parfee koostisesse kuuluvad koor, suhkrusiirup ja munad ning erinevaid maitsekomponente, marju või puuvilju. Parfee valmistamiseks vahustatakse esmalt kõik komponendid ja alles siis külmutatakse kiiresti. Parfeed saab hõlpsasti valmistada ka kodus. Paljud “jäätise”retseptid, mille valmistamiseks jäätisemasinat vaja pole, on tegelikult sisuliselt parfeed

Kellel nüüd klassikalise parfee isu peale tuli, neile jagan kohviparfee retsepti.

Puuviljapüree baasil valmistatud jäätisepere liikmed on sorbett ja granita. Nende valmistamiseks ei kasutata üldse piima ja koort, seega pole neis ka piimarasvu.

Sorbet’i peamisteks komponentideks on suhkrusiirup ja puuviljapüree, mis külmutamise ajal vahustatakse. Vahel lisatakse sorbet’ile vahustatud munavalget või alkoholi, et vähendada jääkristallide teket ja tagada maiuse siidisem konsistents.

Sitsiilia päritolu granita seevastu on pigem teralise ja jääkristallilise konsistentsiga ning seda saab ka koduste vahenditega teha. Granita valmistamiseks asetatakse suhkru, vee ja puuviljamahla segu madalasse nõusse ning külmutatakse sügavkülmikus. Külmutamise ajal tuleb granita segu aeg ajalt kahviga katki lõhkuda ja segada, kuni tekib jääkristallide hunnik.

Sitsiilia granitat võib valmistada ka kohaliku pohlamahlaga – saad parajalt hapukasmagusa ning kergelt mõrkja alatooniga jahutava maiuse. Pohlamahla asemel võib kasutada ka hapukat astelpajumahla või jõhvikamahla – mida tugevama maitsega on mahl, seda intensiivsem granita.